Zakup mieszkania to dla wielu osób najpoważniejsza decyzja finansowa w życiu. To czas, kiedy należy schłodzić emocje i na spokojnie przeanalizować sytuację. Chodzi nie tylko o to, czy mieszkanie kupić, ale też jakie i kiedy jest na to odpowiedni moment. Podsuwamy Wam 9 praktycznych rad, które z pewnością przydadzą się przed kupnem wymarzonego “M”.

 

1. Zastanawiając się, czy w naszym życiu nastał już odpowiedni moment na zakup mieszkania należy przeprowadzić szczegółową analizę. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego myślę o zakupie swojego mieszkania? Czy jest mi ono niezbędne? Czy stać mnie na mieszkanie na swoim? Ile miesięcznie/rocznie wydaję na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych?

 

2. Najważniejszym kryterium zakupu mieszkania powinna być jednak kwestia finansowa. Jeśli nie masz zapasu gotówki i nie stać Cię na swobodne spłacanie kredytu, nie powinieneś na siłę się zadłużać. Zdecydowana większość kredytów hipotecznych w Polsce ma zmienne oprocentowanie, co oznacza, że oferowana dziś rata na akceptowalnym poziomie, może się za jakiś czas zmienić.

 

3. Warto pamiętać, że wkład własny to nie jedyna potrzebna gotówka. Uwzględnić trzeba jeszcze koszty sądowe i notarialne, prowizję za udzielenie kredytu, podatek oraz środki niezbędne na urządzenie/wyposażenie mieszkania. Do tego dochodzą jeszcze opłaty z tytułu czynszu i mediów.

 

4. Bardzo istotne są warunki kredytowe i czas oczekiwania na decyzję w danym banku. Według danych takim okresem względnego spokoju można określić III kwartał roku. Polacy wówczas decydują się często na wyjazdy wakacyjne i skupiają swoją uwagę na urlopie, dzięki czemu czasy operacyjne w bankach są krótsze.

 

5. W każdym momencie roku kalendarzowego jesteś w stanie znaleźć wymarzone, wyczekane “M”, jednak wg badań najlepszym czasem na zakup mieszkania jest końcówka roku. Zima to również możliwość sprawdzenia stanu nieruchomości w ekstremalnych warunkach.

 

6. Pamiętaj, że nie warto zwlekać do ostatniej chwili z zakupem mieszkania, jeśli powiązany jest on z konkretnymi planami życiowymi. Można się bowiem znaleźć wtedy w trudnej pozycji negocjacyjnej, która stawia Cię w najgorszym możliwym położeniu. W momencie, w którym brak alternatyw, w połączeniu z goniącym Cię czasem, doprowadzi do wyboru gorszej oferty z konieczności.

 

7. Jeśli chcesz kupić kawalerkę lub mieszkanie dwupokojowe zrób to przed latem, gdyż o tej porze roku z rynku znika najwięcej tego typu mieszkań.

 

8. Z analiz wynika, że nowe mieszkania oraz domy w stanie deweloperskim oddawane są najczęściej w okresie wakacji. Pamiętaj o tym, jeśli myślisz o kupieniu właśnie takiej nieruchomości.

 

9. Jeśli masz dzieci weź pod uwagę, że dla nich zmiana otoczenia zawsze łatwiej przebiegnie latem, kiedy mają wakacje od szkoły.

 

Jeśli aktualnie jesteś na etapie poszukiwania wymarzonej nieruchomości w rejonie Tarnowskich Gór i Bytomia, zachęcamy serdecznie do przejrzenia aktualnych ofert biura Wolf Nieruchomości.